Naciąg to silnik rakiety - wymieniać go czy nie, jak często, gdzie to robić?

SquashTime.pl Knowledge center

Naciąg rakiety do squasha - czy wymieniać fabryczny? Jak często zmieniać naciąg do squasha? Gdzie serwisować rakiety?

Naciąg squashowy to serce rakiety. Nasz główny mięsień musi być w dobrej kondycji, żeby zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią cyrkulację krwi, transportując składniki odżywcze i tlen do komórek ciała, podobnie jak naciąg odpowiada za dostarczenie rakiecie mocy i czucia. Należy o niego dbać, i choć serca wymieniać nie możemy to naciąg na szczęście tak, dzięki czemu możemy sprawdzić te o różnych parametrach.

Naciąg do squasha założony przez producenta

Rakiety do squasha naciągane są fabrycznie, podobnie z większością modeli rakiet do badmintona czy tenisa ziemnego. Z tym wyjątkiem, że topowe modele rakiet dwóch ostatnich często sprzedawane są bez strun. Dlaczego tak jest? Przyjęło się, że tenisiści i badmintoniści mają duże zakresy sił naciągów oraz różne upodobania co do modeli, stąd część ram jest pozbawiona naciągu. W squashu ten margines jest po pierwsze mniejszy, a po drugie w najlepszych rakietach bardzo często zakłada się najlepsze struny, na które klienci i tak wymieniliby w serwisie, np.:

 • rakiety do squasha Karakal naciągane są Hot Zone Braided 120, jeden z najpopularniejszych obecnie naciągów na rynku, dostępny w kilku kolorach;
 • rakiety Black Knight naciągnięte fabrycznie strunami od amerykańskiego Ashawaya, tu prym wiodą ZX Orange oraz XL Micro; podobnie z rakietami Evoq, które fabrycznie mają wciągnięte XL Micro;
 • Oliver najwyższe modele naciąga czarnym SQ-X9, tańsze modele SQ-X5 - czarno-białym lub czarno-zielonym;
 • na rakietach Tecnifibre znajdziemy naciąg DNAMX lub 305, który pojawia się w wersji zielonej i czarnej;
 • naciągi fabryczne Eye przypominają te od francuskiego Tecnifibre, w rzeczywistości są bardzo wiernym odwzorowaniem tych z serii 305 i 305+;
 • z wyróżniających się marek pod kątem naciągu należy wymienić jeszcze Unsquashable, struny mniej popularne w Polsce, ale często wybierane przez graczy z PSA oraz zagranicą;
Producenci rakiet do squasha naciągi zakładają z siłą ok. 11 kg, najtańsze modele rakiet lżej. Te tańsze rakiety są na ogół naciągnięte zwyczajnym synthetic gut, czyli najprostszym syntetycznym naciągiem. Z reguły grubszym niż bardziej zaawansowane ramy.

Czy czekać aż naciąg do squasha się zerwie, czy wymienić go wcześniej?

Zdecydowanie nie czekamy aż naciąg się zerwie. Chcąc cieszyć się grą w optymalnych warunkach powinniśmy dbać o świeżość naciągu do squasha. Każda struna z czasem traci swe pierwotne właściwości. Jedne szybciej, inne trochę później, ale przy grze 2-3 godziny w tygodniu to raczej wymiana co 2-3 miesiące, a nie raz na sezon. Albo kiedy akurat sobie o tym przypomnimy.

Pamiętajmy, że nominalna siła, z jaką zakładamy naciąg w serwisie spada w czasie. Dla niektórych naciągów zaleca się od razu zwiększyć ją na maszynie (np. Ashaway ZX o 0,5 kg), bo to struna sprężysta, która rozciąga się od razu po założeniu. Po pierwszym efekcie 'wyciągnięcia się' następuje okres, w którym naciąg squashowy zaczyna się starzeć. Następuje rozwarstwienie, włókna się odsłaniają, tracą elastyczność, przecierają się wzajemnie, finalnie dochodzi do zmniejszenia siły, z jaką był pierwotnie założony. Wcześniej może dojść do zerwania, w wyniku zużycia i osłabienia materiału.

Regularna wymiana naciągu pozwala na zachowanie pożądanych właściwości rakiety. Po każdej zmianie odczujesz efekt odświeżenia, nawet jeśli jesteś na średnim poziomie to nie umknie to Twojej uwadze.

Naciągi do rakiet squash

Ile kosztuje wymiana naciągu w rakiecie squashowej?

Na usługę składa się kilka rzeczy, mianowicie:

 • sama usługa nałożenia naciągu - z reguły ok. 35-50 złotych;
 • naciąg - w zależności o modelu - 30-120 złotych, gdzie naprawdę świetne kosztują ok. 60;
 • może się okazać, że Twoja rakieta wymaga wymiany nie tylko naciągu, ale i grometu (bumpera) lub przelotek - tu usługa 10-20 złotych;
 • bumper to koszt ok. 35-50 złotych, w zależności od marki.
Czasami może zależeć Ci na czasie, pamiętaj, że niewiele serwisów jest w stanie wykonać usługę 'od ręki', a jeśli to możliwe to należy się wcześniej umówić.

Do serwisu możesz przyjść ze swoim naciągiem. Na miejscu możesz zdecydować o sile, jeśli jednak nie jesteś pewien co wybrać to możesz posiłkować się podpowiedziami specjalistów ze squashtime.pl.

Jak siła przekłada się na moc?

Im mocniej naciągniemy naszą rakietę tym mniejszą moc wygenerujemy przy uderzeniu, ale znacznie lepiej poczujemy piłkę na rakiecie. Mniejsza siła naciągu squashowego to gwarancja większej mocy uderzenia, przy mniejszej kontroli. Zależność jest prosta, nie mniej poruszając się w zakresie 8-13 kg więcej zyskujemy mocy na obniżeniu siły niż tracimy kontroli. Rakiety o dłuższej strunie (łezki) naciągamy mocniej niż klasyczne, zamknięte główki.

Grubość naciągu squash - co od niej zależy?

Cieńszy naciąg jest bardziej elastyczny - sprawdza się dla większości modeli. Daje to gwarancję lepszej pracy na rakiecie, co poprawia wszystkie właściwości poza oczywiście wytrzymałością. Różnica między trwałością podobnej struny o średnicy 1.15 mm a 1.20 mm może wynieść kilka tygodni. Najcieńsze naciągi o grubości ok. 1.10 mm zrywają się po kilku godzinach na korcie, bywa że po 2-3.

Czy ma znaczenie gdzie wymieniamy naciąg?

Oczywiście! Doświadczenie serwisanta, jego umiejętności oraz sprzęt, na jakim wykonywana jest usługa ma kluczowe znaczenie. Nie tylko dla samego naciągu, ale i ramy rakiety. Zdarza się, że mniej doświadczeni "naciągacze" robią to na tyle nieumiejętnie, że uszkadzają rakiety, które pękają na maszynie. Jest to wynikiem nierównomiernego rozmieszczenia sił działających na rakietę w czasie serwisu. Inną przyczyną uszkodzenia może być brak kalibracji urządzenia. Najnowsze maszyny, jak na przykład te, z których korzystamy w squashtime.pl, kalibrują się regularnie, co przekłada się na ich prawidłowość działania.

Pamiętaj, żeby zmieniać naciąg w zaufanych i sprawdzonych miejscach. Dzięki temu będziesz miał gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług.

Ciekawostki

Okazuje się, że naciąg o grubości 1.20 mm jest dwukrotnie bardziej elastyczny niż jego odpowiednik o grubości 1.35 mm.

Zawodnicy czołówki PSA i ich naciągi

Według statystyk, na świecie, najpopularniejszymi naciągami są:

 • Tecnifibre 305 i X-One Biphase;
 • Ashaway Micro XL i ZX;
 • Karakal Hot Zone Braided;
Te trzy marki pokrywają blisko 90% rynku.

Zawodnicy czołówki PSA grają na ogół naciągami firmy, która wyprodukowała im rakietę. I tak mamy Paula Colla grającego Head Reflex; Aliego Faraga i Diego Eliasa grających naciągami Dunlop, Mostafę Asali i Mohameda ElShorbagy, którzy grają Tecnifibre, Mazena Heshama naciągiem Eye oraz Joela Makina grającego Hot Zone Pro od Karakala.

Other blog entries