Wymiana Owijki - Jak wymienić owijkę w rakiecie?

SquashTime.pl Knowledge center

Czynność zmiany owijki jest bardzo prosta, jedyne narzędzia jakie mogą być potrzebne w czasie tego procesu to: nowa owijka bazowa lub zewnętrzna, nożyczki, nóż i ewentualnie długopis. 

Rozróżniamy dwa typy owijek: bazowe i zewnętrzne (wierzchnie). W zestawie zawsze znajdują się dwa elementy: owijka oraz taśma zakończająca.

Owijka bazowa jest zawsze montowana w rakiecie jako pierwsza (bezpośrednio na trzonek rakiety), jest stosunkowo gruba i posiada z jednej strony taśmę klejącą. W miarę upływu czasu ulega ona zużyciu co objawia się gorszym trzymaniem rakiety w dłoni. Zalecamy wymianę owijki co najmniej raz na miesiąc.

Owijka zewnętrzna - nakłada się ją na rakietę z nałożoną uprzednio owijką bazową (na owijkę bazową). Są one znacznie cieńsze od owijek bazowych i najczęściej nie posiadają taśmy klejącej. Dzięki temu bardzo łatwo można je zmienić oraz są tańsze.

Poniżej został przedstawiony proces zmiany owijki bazowej. Założenie owijki zewnętrznej należy wykonać trzymając się tych samych reguł.

1. Usuń starą owijkę. Zrób to w miarę dokładnie, postaraj się usunąć wszystkie pozostałości starej owijki i oraz jej taśmy klejącej.

Usunięcie starej owijki z rakiety

 

2. Usuń całą taśmę ochronną znajdującą się na wierzchniej stronie nowej owijki.

 

3. Usuń około 25 cm taśmy zabezpieczającej stronę z klejem. Należy zacząć od przyciętej strony owijki - owijka posiada na jednym końcu stożkowy kształt i jest to strona od której rozpoczynamy owijanie. W zależności od tego czy jesteś prawo czy leworęczny, rozpocznij owijanie w odpowiednim kierunku (zobacz zdjęcie poniżej).

 

4. W czasie owijani trzymaj rakietę mocno, opierając ją o swoją nogę lub biodro. Jedną ręką trzymaj owijkę i ją lekko naprężaj a drugą obracaj rakietę. Kolejne warstwy owijki powinny nachodzić na siebie co najmniej 1-2mm. Jeśli preferujesz grubszy trzonek, możesz nałożyć je bardziej (maksymalnie 1/3 szerokości owijki, jeśli nałożysz więcej może Ci zabraknąć owijki).

Owijanie owijki na rakiecie

Nawijanie kolejnych warst owijki na rakiecie

5. Jeśli dotarłeś do końca trzonka, możesz za pomocą długopisu wykonać obrys dookoła rękojeści w miejscu w których chcesz przyciąć owijkę. Następnie rozwiń owijkę tak aby zobaczyć narysowaną linie i wzdłuż niej wykonaj cięcie nożyczkami lub nożem.

Zaznaczanie miejsca odcięcia na owijce squash

Przycinanie konca owijki

6. Zabezpiecz owijkę taśmą zakończającą znajdującą się w zestawie.

Przyklejenie taśmy zakończającej

Pozdrawiamy
Zespół SquashTime.pl

Other blog entries