Wybór rakiety do squasha

04/07/2023 SquashTime.pl Knowledge center

Przy wielu dostępnych modelach do wyboru i ogromnych różnicach między nimi, nie jest łatwo znaleźć właściwą rakietę do squasha. Możemy Ci pomóc, podpowiadając w jaki sposób dowiedzieć się czego w ogóle się szuka, na co warto zwrócić uwagę. Wyjaśnimy krok po kroku, jak wybrać rakietę do squasha, która pasuje do Twojego poziomu i/lub stylu gry. Trzy najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę to kształt główki, waga oraz wyważenie rakiety do squasha.

1. Zacznijmy od kształtu

Istnieją dwa kształty główek - otwarta (inaczej: open, łezka, teardrop, długa struna) oraz zamknięta (inaczej: closed, z sercem, klasyczna, okrągła). Rakiety do squasha z długimi strunami, które biegną aż od trzonka rakiety do jej czubka dają nam mocniejsze uderzenie i zapewniają znacznie większe pole czystego odbicia, tzw. sweet spot. Mówi się, że ramy w kształcie łezki "wybaczają błędy", co oznacza, że na ich główce jest więcej miejsc, w których piłka odbije się z pełną mocą.

Rakiety za zamkniętą główką, czyli te z mostkiem oddzielającym struny naciągu od trzonka, mają krótsze struny pionowe, co przekłada się na bardziej zwarty układ naciągu. To zapewnia lepszą kontrolę, trochę słabszą siłę odbicia, dlatego ważne, aby prawidłowo trafiać zagrywaną piłeczkę do squasha.

2. Waga rakiety do squasha

Drugą, i jednocześnie bardzo ważną, cechą rakiet do squasha jest waga. Zdecydowanie polecamy rakiety wykonane z grafitu, modele aluminiowe i kompozytowe są dla osób, które planują wyjść na kort 2-3 razy w roku, a nie chcą wypożyczać rakiet z klubu. Waga ram rakiet waha się z reguły od 100 do 150 gramów, choć znajdziemy tu wyjątki, jak np. najlżejsza rama do squasha, czyli Karakal SN-90. Należy pamiętać, że większość producentów jako wagę podaje masę ramy rakiety, a nie całego zestawu z naciągiem, grometem i owijką. Waga całkowita jest zatem nieco wyższa, podajemy ją na naszej stronie jako waga real.

Lekkie rakiety są bardziej zwrotne, przez to świetne do ofensywnej gry, szczególnie w rękach bardziej doświadczonych graczy, którzy mają dobry swing.

Nieco cięższe ramy są bardziej odpowiednie dla graczy o wolniejszym zamachu, których moc uderzeń bierze się z masy rakiety do squasha.

3. Wyważenie rakiety do squasha

Balans wskazuje sposób rozłożenia ciężaru w ramie rakiety. Mogą mieć wyważenie na główkę, neutralne lub na rączkę. Wybranie rakiety do squasha wyważonej na rączkę to gwarancja posiadania rakiety, którą łatwo się manewruje, więc można ją ułożyć do uderzenia w ostatniej chwili. Wadą takich modeli jest mniejsza kontrola nad rakietą przy dużej szybkości zamachu.

Rakiety do squasha wyważone na główkę to modele, których mocne uderzenie bierze się z masy skupionej w czubku. Łatwiej o mocne uderzenie, nawet przy wolniejszym zamachu, a przy szybszym łatwiej o skontrolowanie i wyczucie główki rakiety.

Jeśli masz pytania dotyczące rakiet do squasha to zapraszamy do kontaktu. Specjaliści ze sklepu squashtime.pl wyjaśnią Ci niuanse związane ze sprzętem i polecą modele dopasowane do Twoich potrzeb i poziomu gry.

Other blog entries