Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej

title border

Słownik Pojęć - Squash

Poniżej zamieszczamy listę terminów wraz z ich definicjami, związanymi z rakietami i naciągami squash. Jeśli chcesz się podzielić komentarzem lub uwagami, prosimy o kontakt: kontakt@squashtime.pl

Aktualna siła naciągu:
Siła z jaką jest naciągnięta rakieta, zawsze będzie niższa niż ustawiona na maszynie podczas naciągania lub podana przez producenta przy nowej rakiecie. Powodem tego jest samoczynne luzowanie się naciągu i jego rozciąganie w trakcie gry. W rezultacie rakieta naciągnięta z siłą 11kg ma po naciągnięciu około 10-10.5 kg.

Balans:
Jest to informacja o punkcie ciężkości rakiety – mierzy się go od końca rączki i podaje w centymetrach lub opisowo:
„na rączkę” lub “lekka główka”– termin ang. „head light” – balans poniżej 35cm
„środek” – termin ang. „even” –balans pomiędzy 35 a 36 cm
„na główkę” – termin ang. „head heavy” – balans powyżej 36 cm
Generalnie mówiąc ciężkie rakiety przeważnie mają balans “lekka główka” aby zapewnić rakiecie manewrowalność, z drugiej strony super lekkie rakiety charakteryzują się balansem “na główkę” ma to na celu dociążenie rakiety (co przekłada się na mocniejsze odbicie) w miejscu kontaktu z piłką.
Rakiety z balansem „na główkę” mają większą siłę uderzenia ale gorszą manewrowalność, z kolei rakiety z balansem „ na rączkę” są bardzo manewrowalne ale generują mniej mocy.

Manewrowalność:
Parametr który informuje o tym jak ciężka jest rakieta podczas wykonywania zamachu. Manewrowalność zależy od kilku czynników: waga rakiety, długość, balans, wielkość główki, rozkład masy. Rakiety o ciężkim zamachu generują mocne uderzenie ale są mniej manewrowalne. Nie zawsze rakieta o ciężkim zamachu musi być ciężka sama w sobie, otóż jeśli weźmiemy bardzo lekką rakieta i jej ciężar skupimy w główce („ balans na główkę”) to taka rakieta będzie miała ciężki zamach. Jest to trend rozpoczęty przez Wilsona, który postanowił obniżyć wagę rakiety ale aby zachować ich moc uderzenia przesuną środek ciężkości w kierunku główki. Manewrowalność rakiety jest ściśle powiązana z Waga Odczuwalną.

Powierzchnia główki:
Oznacza powierzchnię naciągu główki rakiety i jest podawana w cm2. Panuje tu jedna generalna zasada – im większa główka tym większa siła uderzenia (moc) rakiety i większy sweetspot, z kolei mniejsza główka daje większą kontrolę i manewrowalność.
Najczęściej parametr ten mieście się w granicach 450cm2 a 525cm2.
Typowy rozmiar to 470cm3 do 500 cm2.
Rakiety powyżej 500cm2 są klasyfikowane jako rakiety „z powiększoną główka”, a poniżej 470cm2 jako „mała główka”.

Sweetspot:
Jest to obszar naciągniętej części główki rakiety który charakteryzuje się największym współczynnikiem zwrotu energii (mocy uderzenia) i zapewnia największą dokładność przy odbiciu piłki. Jednocześnie trafienie piłką w sweetspot powoduje wytworzenie najmniejszego wstrząsu i wibracji w rakiecie.

Siła Naciągu:
Jest to wartość podawana w kilogramach, i oznacza siłę która nominalnie została wybrana przy naciąganiu rakiety. Dlaczego podaje się go w kilogramach? W pierwszych maszynach do zakładania naciągu aby zapewnić odpowiednie jego naprężenie wykorzystywano odważniki o różnych wagach. Czym cięższy odważnik użyto tym z większą siłą naciągnięto rakietę. Nadal używa się ręcznych maszyn do zakładania naciągów, ale coraz częściej stosuje się maszyny elektroniczne które pozwalają na wybranie siły z większą dokładnością (do kilku gramów).


Tłumienie drgań:
Odnosi się to do możliwość tłumienia drgań występujących w rakiecie po uderzeniu piłki. Każdy z topowych producentów rakiet opracował własne systemy tłumiące drgania, mogą one znajdować się w rączce lub wynikają z technologii produkcji rakiety oraz zastosowanych materiałów.
Dość duże znaczenie ma waga rakiety, cięższe rakiety lepiej tłumią drgania. W celu eliminacji drgań pojawiających się w rakiecie po uderzeniu, często stosuje się dodatkowe gumowe tłumiki drgań. Tłumiki te zakłada się pomiędzy struny rakiety, jednakże mają one wpływ jedynie na drganie strun i tylko nieznacznie redukują drgania ramy rakiety.

Waga odczuwalna:
Parametr który informuje o tym jak rakieta będzie odczuwana w ręce. Wynika ona z prostej kalkulacji wagi i balansu rakiety, a przekłada się bezpośrednio na manewrowalność . Wzór do obliczenia „Wagi Odczuwalnej” to: waga rakiety (gramy) pomnożona przez balans (centymetry) i podzielona przez 100.
Dla przykładu rakieta Prince AirStick 130: (130g x 36cm)/100 = 46,8
Wysoka wartość tego parametru oznacza cięższą rakietę po wzięciu jej do ręki i mniej manewrowalną, ale za to z mocniejszym odbiciem.

Waga rakiety:
Najczęściej jest to waga samej ramy rakiety i jest podawana w gramach. Jednakże producenci wykonują pomiary w różnych warunkach, jedni robią to z naciągniętą rakietą a drudzy nie. Dlatego najlepiej jest porównywać ten parametr między rakietami jednego producenta.