The rules of squash

SquashTime.pl Knowledge center

Squash jest grą bardzo dynamiczną, rozgrywaną w dużym tempie na ograniczonej powierzchni. Stąd niezbędne jest dokładne poznanie zasad gry i przestrzeganie oraz wyeliminowanie wszelkich ustawień, ruchów i zagrań niebezpiecznych dla przeciwnika. Tylko wtedy pozostanie dla nas przyjemną i bezpieczną zabawą.

Rozpoczęcie rozgrywki

Na początku gry, zawodnika serwującego wybiera się w drodze losowania. Uderzeniem wprowadzającym piłkę do gry jest serw, przy którym piłka musi odbić się od ściany frontowej pomiędzy linią serwu a linią autową i później wpaść za linię krótką w przeciwległe pole odbicia serwu. Gracz serwujący w czasie serwu musi przynajmniej jedną nogą stać w kwadracie serwisowym znajdującym się za linią krótką i przylegającym do ściany bocznej. Zanim piłka spadnie w pole odbicia serwu, może (ale nie musi) odbić się w locie o ścianę boczną lub tylną.

W przypadku, gdy gracz serwujący nie wykona poprawnie serwu, prawo serwu przechodzi przeciwnika, który wybiera stronę, z której będzie serwował. Po zdobyciu punktu przy swoim serwie, gracz serwujący zmienia pole, z którego serwuje na przeciwległe.

Gracz odbierający serw może uderzyć piłkę po tym, jak spadnie w polec odbicia serwu lub bezpośrednio z powietrza (czyli tzw. „wolejem” - uderzeniem z powietrza).

Piłka może być przez niego zagrywana bezpośrednio o ścianę frontową lub o dowolną ze ścian (oczywiście w obrębie pola gry czyli poniżej ścian autowych), byle tylko prędzej czy później uderzyła w ścianę frontową w strefie pomiędzy blachą a linią autową, zanim zetknie się z podłogą.

Ta zasada dotyczy później całego przebiegu gry (gracze mogą uderzać piłką z powietrza lub po odbiciu piłki od ziemi, bezpośrednio do frontowej ściany lub przy użyciu innych ścian, byle tylko prędzej czy później uderzyła w ścianę frontową w strefie pomiędzy blachą a linią autową, zanim zetknie się z podłogą), przy czym piłka może od ziemi odbić się tylko raz. Jeżeli odbije się drugi raz, osoba która miała ją odbić przegrywa drugi punkt.

Rakieta może uderzyć piłkę również tylko raz w trakcie każdego uderzenia. Uderzenie piłki dwukrotnie w trakcie danego uderzenia to przegrana tego punktu.

Przebieg gry

Gra (set) toczy się do momentu, gdy jeden z zawodników zgromadzi 11 punktów. Przegrana punktu przy własnym serwisie oznacza tzw. stratę czyli zmianę serwującego. Pełny mecz rozgrywa się do 2 lub 3 wygranych setów, zależnie od tego, jak umówią się gracze lub w przypadku turnieju – jaki jest jego regulamin.

Najważniejsze zasady gry w squasha to zachowanie bezpieczeństwa na korcie i gra fair play. Ta pierwsza oznacza uwagę przy przygotowywaniu zamachu i uderzaniu piłek, aby przypadkiem nie uderzyć rakietą lub piłeczką przeciwnika. Zbyt szeroki zamach może spowodować groźny uraz. Podobnie z uderzaniem piłki gdy przeciwnik stoi na drodze odbicia w kierunku ściany.

Wszystkie te sytuacje i jakiekolwiek inne sytuacje zagrażające bezpieczeństwu na korcie spowodowały wprowadzenie zasad LET (czyli prawo powtórzenia zagrywki)  oraz STROKE (czyli przyznanie punktu). Zawodnik ma prawo przerwać grę w sytuacji, gdy istnieje zagrożenie bezpieczeństwa, przeciwnik przeszkadza mu w dostępie do piłki, w wykonaniu uderzenia lub w przypadku, gdy wykonanie uderzenia mogłoby być niebezpieczne. W zależności od sytuacji przyznaje się wtedy LET (powtórkę) lub STROKE (czyli punkt dla jednego z graczy).

Other blog entries