Język

PL
EN

Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Zasady gry w squasha

SquashTime.pl Centrum wiedzy

Co wyróżnia squasha pośród innych sportów rakietowych?

Przed zgłębieniem samych zasad należy mieć ogólne pojęcie o squashu i świadomość czym wyróżnia się na tle innych sportów rakietowych. Przede wszystkim gramy na zamkniętym korcie, na polu, które dzielimy z przeciwnikiem. To powierzchnia przekraczająca 60 m2, co wydawać by się mogło stwarza mnóstwo przestrzeni do swobodnych wymian. Jeśli zadbamy o pewne aspekty poruszania się po korcie, tak na pewno będzie. Pamiętajmy, że w squashu linie autowe nie grają, jak np. w tenisie ziemnym czy badmintonie.


Podstawowe zasady gry w squasha - od czego zacząć?

Na kort wchodzimy odpowiednio przygotowani - wygodny strój sportowy, rakieta oraz buty, te koniecznie z niezostawiającą śladów podeszwą (producenci obuwia oznaczają je NON-MARKING, często na samej podeszwie). Rozgrywka rozpoczyna się od losowania stron, po czym przystępujemy do serwisu. Zaczynamy stawiając co najmniej jedną stopę w małym kwadracie serwisowym. Piłkę zagrywamy powyżej linii serwisowej (środkowa na ścianie przedniej) a poniżej górnej linii autowej. Po odbiciu się od ściany frontowej piłka może odbić się jeszcze od ściany bocznej czy końcowej, ważne, żeby zmierzała w pole serwisowe przeciwnika - duży kwadrat. Po serwisie następuje wymiana, piłka może raz odbić się od podłogi. Na przedniej ścianie gramy między dolną i górną linią autową, serwisowa funkcjonuje wyłącznie przy wprowadzeniu piłki do gry.

Jak przyznawać punkty w squashu?

Najbezpieczniej wyjaśnić, że punkt zdobywa się po błędach przeciwnika, takich jak:

  • dopuszczenie do podwójnego odbicia od podłogi;
  • zagranie w aut (w linię autową lub poza nią);
  • decyzja 'no let' - wyjaśnimy w dalszej części.

Po zdobyciu pierwszego punktu w serii, kiedy zmienia się serwujący - wybieramy stronę do zagrywki. Przy kolejnym punkcie zmieniamy, i tak dalej naprzemiennie, dopóki nie stracimy serwisu. W squasha gra się najczęściej w systemach 'best of three' lub 'best of five', czyli do dwóch lub trzech wygranych setów. Te z kolei do 11-tu punktów, z przewagą co najmniej dwóch, czyli od stanu 10-10 na przewagi.

Decyzje let, stroke i no let - o co chodzi?

Na ten aspekt należałoby poświęcić co najmniej kilka artykułów, ale zakładając, że chcemy opisać to najjaśniej jak się da to mamy:

  • let - piłka jest nierozstrzygnięta, nie przyznaje się punktu, np. kiedy przeciwnik uzna, że jego zagranie może zagrozić naszemu bezpieczeństwu; pojawia się sytuacja sporna i ciężko jednoznacznie orzec inną decyzję;
  • stroke - zdobywamy punkt - przeciwnik przeszkodził nam w oddaniu zagrania, np. zagrał ?na siebie?; pojawił się na linii naszego uderzenia i zasłonił możliwość uderzenia w przednią ścianę;
  • no let - zdobywamy punkt - przeciwnik zatrzymał grę w sytuacji kiedy powinien zagrać piłeczkę; nie dobiegł do zagrania lub celowo szukał kontaktu, żeby usprawiedliwić brak zagrania.

Bezpieczeństwo na korcie

Jak wspominaliśmy na początku, grając w squasha jesteśmy skazani na kontakt z przeciwnikiem. Tylko od nas zależy jak będziemy zachowywać się przy zagraniach. Pamiętajmy, że uderzenie piłeczką do squasha czy też rakietą jest bardzo bolesne. Rakiety do squasha choć lekkie są bardzo twarde i z pewnością nie chcielibyśmy wejść komuś w zamach. Akcesoria, które pozwolą nam zachować maksimum bezpieczeństwa to oczywiście czyste, halowe buty, najlepiej dedykowane do sportu oraz okulary ochronne, bezwzględnie wymagane kiedy na korcie grają niepełnoletni, wskazane kiedy grają dorośli. Squash jest sportem przynoszącym ogromną satysfakcję, wymiany potrafią być męczące, w czasie gry można spalić kilkaset kalorii i przy okazji wyzwolić ogromną dawkę endorfin. Cieszmy się nim, nie zapominając o bezpieczeństwie swoim i naszego oponenta.

Pozostałe wpisy